Venedik, Venezia

Rüya gibi bir başlangıç.

Venedik. Kanallar şehri, aşk şehri, gondol şehri, maske şehri, fotoğraf şehri, açık hava müze şehri. Tüm İtalya zaten öyle ama Venedik bir ayrı. Büyü gibi…

IMG_0562

Uçaktan inişte, Marco Polo karşılıyor bizleri. Haftalardır hayal kurduğumuz şehirdeyiz. Fotoğrafları güncellerken farkettim, özledim, şu an orda olanları, yaşayanları kıskandım tekrar.

Neyse bu melenkoliden çıkıp tekrar yazıya dönelim…

Venedik – Venezia

Büyü gibi. Hemen kısa bilgiler verelim. Venedik’e geliş tüm bloglarda okuyup bulacağınız gibi, bizde de farklı değil 15 € kişi başı Vapuretto ücreti denilen bildiğimiz vapur ücreti.

SAM_0376

Vapur içindeyken kanalın hem sağ tarafı hem sol tarafı görülmeye değer. Olağanüstü binalar ve yerleşimler yer almakta, ancak biz sol tarafta bulunan asıl gezilmesi gereken yerlere gittik ve onlardan bahsedeceğiz.

SAM_0378

SAM_0383

SAM_0386

Tuz Deposu, Eski ekmek fabrikası(Hilton Hoteli), Dükler Sarayı, İşkence Köprüsü, San Marco Bazilikası, Rialto Köprüsü ve inanılmaz sokaklar.

IMG_0558

Vapurdan indiğinizde sizleri maskeli fotoğraf çektirmek isteyen dükler ve prensesler bekliyor olacak. Ancak çekilen fotoğraf için para ödeyebilirsiniz. 10 €.

Venedik’e geldik Gondolsuz olur mu, olmaz tabiki. Kanalın birkaç noktasında gondol taxi durakları var, bunlardan birine yönellip gondol sırasına geçebilirsiniz. Ücreti tur ile gidiyorsanız 50 € kişi başı, kendiniz 6 kişilik grup oluşturursanız kişi başı 15€ ya binebilirsiniz. Diyeceksiniz fark ne: Tur rehberinin kesesi.:))

SAM_0425

Gondol burdan giderken romantizmin dibine vururuz dediğimiz ama aslında ne şarkı söyleyen gondol sürücüleri vardı, ne de şampanyalar havada uçuştu. Gayet tanımadığımız 4 kişiyle beraber yaklaşık 30 dakika süren bir gezi oldu. Herşeye rağmen büyüleyiciydi.

San Marco Meydanı Venedik’in en büyük meydanı. Tüm turistlerin buluşma noktası. Caffe Florian canlı müzik dinleyip bir espresso içebileceğiniz nezih bir mekan. 6 € yer işgaliyesi alıyorlar haberiniz olsun. San Marco Bazilikası üzerinde bulunan resimlerde Osmanlı izlerini de bulabilirsiniz. Bu arada San Marco, Hz. İsa’nın 4 havarisinden biri.

IMG_0625

Rialto Köprüsü, Venedik’in en güzel manzarasını bulabileceğiniz ve güzel öğle yemekleri yiyebileceğiniz bir yer. Galeteria Bucintoro’da ilk makarna deneyimimizi gerçekleştirdik. 2 kişilik öğle yemeği 10 €.

Rialto köprüsünün arka taraflarına doğru ilerlerseniz, bir pazar yeri görürsünüz ve yol üstünde satıcılar, dükkanlar bulursunuz. Aman çin mallarına dikkat derim ben. Ucuz ama epey kalitesiz. Daha ileri gidip bulduğumuz bir dükkanda 10 anahtarlığı 10 € ya aldık. Magnetler içinde aynı fiya tarifesi geçerli. Aman deyim daha fazla vermeyin.

SAM_0472

SAM_0465

Venedik’e gelip maskesiz gidilmez diyen eşime uyup, yaklaşık 20 dakika yürüyüşle Rialto Köprüsünün doğusuna (San Marco’ya giden yolun bir sokak üstü) maske satan bir dükkana geldik. Ve gayet kaliteli orta boy bir maskeyi 10 € aldık. Çin malları 3 €’ a satılıyor.

SAM_0467

Venedik’te süper market bulamadık ve ilk gün acemiliği suları hep normal marketlerden tanesi 1-2 € karşılığında aldık. (Küçük su bu haaa.) Türkiye’den giderken bizde çok blog okumuştuk, suların farklılığından bahsetmişlerdi. Sırf denemek için gazlı sularından içtim fena sayılmaz bizim sodalara benziyor ama hafif. Mideme falan oturmadı yani. Deneyin sizde, çekinmeyin. Normal suların altında Aqua Normalle yazıyor. Gazlı olanları Frizzante. Dikkat edelim alırken. Süper market bulursanız 2 Lt suyu 0,50 € alabilrsiniz. Haberiniz ola…

Ve kahve, espresso. Yoruldun mu, bittin mi. Patlat bi espresso havan yerine gelsin. Herhangi bir bara gir, (biz genelde illy satan tercih ettik) ayakta kahveni iç, 1€. rahatına bak gezmeye devam.

Gelelim tüm gün ne yaptık. Yürüdük, ve bitmedi. Her yerin fotoğrafını çekmekte bitmedi tabiki. Bitmez de. Çünkü her yeri ayrı güzel, efsanevi ve her açıdan farklı bir fotoğraf karesi var. Bitmez….

SAM_0498

Ve yazını sonuna gelince şunu farkettim; anlatırken birşey hep eksik kaldı. Görmek ve yaşamak lazım.

Akşama otele dönüş. Padua. Diğer yazıya kısmet

 

Tags

One comment

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.