Türkiye’nin İnternet Haritası Çıkarıldı

Araştırma şirketi TNS, Türkiye’nin internet haritasını çıkardı.

TÜRKİYE RAKAMLARI
Dirk Steffen, Türkiye’nin online pazarlama ve iletişim yatırımları açısından cazip bir ülke olduğunu belirtiyor. Araştırmaya göre Türkiye ile ilgili bulgular ise çarpıcı:

· Çalışmaya katılan 60 ülkeyle kıyaslandığında, Türkiye internet penetrasyonu ortalama düzeyde (yüzde 44) buna karşın dijital büyüme indeksi yüksek: Belli başlı Güneybatı Asya ve Eski Sovyet Ülkelerini takiben 10’uncu sırada yer alıyor. Türkiye’de internet kullananların yüzde 71’i her gün internete giriyor. En önemli motivasyon ise “eğlenmek”.

· Her 10 internet kullanıcısından dokuzu markalar hakkında internetten araştırma yapıyor, bilgi alıyor. Bu oran dünya ortalamasının üzerinde.

· Bir diğer ilginç bulgu ise cep telefonundan internete giriş ile ilgili. Türk halkının yüzde 22’si cep telefonundan internete giriyor. Cep telefonunda internete en çok girilen saatlerin,  işe giderken ya da eve dönüşte, yani trafikte geçirilen zamanlar ya da gece yatarken, uykuya dalmadan önceki dakikalar olduğu göze çarpıyor. Çoğumuz gece yatmadan önce son birkez acaba Facebook’ta ya da Twitter’da neler oluyor diye bakıyoruz.

· Geçtiğimiz yıl 191 olarak gerçekleşen ortalama arkadaş sayımız bu sene 219’a yükseldi ve Dijital Dünyada sekizinci sıradayız.

· Türk halkı Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerine sıklıkla giriyor. İnternet kullanıcılarının yüzde 36’sı hergün sosyal paylaşım sitelerinde geziniyor.  Aynı zamanda sosyal mecralarda markalar ile arkadaşlık yapmayı da seviyoruz. Yine sosyal mecralarda dünya ortalamasına göre yüksek düzeyde “marka” arkadaşlığı kuruyoruz ve temel motivasyonumuz markalardan elde edeceğimiz promosyonlar.

Demek ki neymiş bizler interneti sadece ve sadece sosyal ağlara bağlı kalmak ve eğlenmek için kullanıyormuşuz. Sabah kalkıp güne Twitter ‘da gündem takip etmekle, kim ne giymiş, kim ne içmiş ile ilgileniyoruz.

Öğrenecek çok konumuz olduğu kadar kısacası bizler profesyonelleşmeye internet üzerinden başlamamız gerekiyor. Takip edilmek kadar neyi takip ettiğimizde çok önemlidir diye düşünüyorum. Saygılar..

Tags

2 comments

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.