Merhaba ugurayar.com takipçilerim. Sayılarınız azda olsa güncel bilgiler almak, öğrenmek sizlerinde hakkı. Beklediğiniz için teşekkür ederim.

Bu aralar ülkemizde son derece popüler olan eğitimde robotik kodlamayı sizlere açıklamayı  düşünüyorum. Dilim yettiğince bilgim dahilinde bir şeyler paylaşmak istedim. Maalesef bizler çok sağlam tüketiciyiz. Üretimden yoksun, tüketmeye alışmış bir grubuz. Teknoloji bunların artık başında geliyor. Kendi donanım ve yazılımlarımızı üretmediğimiz gibi “startup”larımıza bile yeterince önem ve desteği göstermiyoruz.

Ancak biz bilişim teknoloji öğretmenlerini az da olsa ümitlendiren bir durum var. Genel itibariyle dünyanın dönüşümüne ayak uydurabilen bir nesil var günümüzde. Bu dönüşüm ülkemizdeki eğitim sisteminde yukarıdan aşağıya doğru değil, aşağıdan, diplerden tepeye doğru ve zorlayıcı bir şekilde gelişmektedir. Bakınız kodlama, yazılım vs. gibi dünyanın ilgilendiği konuları bizlerin zorlamaları ile müfredat içerisine aldırmayı başardık. Eğitimin en temel felsefesi olan ihtiyaç konusu tam olarak gerçekleşiyor. Kısacası ihtiyacı olan bireyler öğrenmek ister, merak eder, tartışır. Tartışan gelişir…

Şimdi gelelim robotik işlerine. Bu bir çok açıdan değerlendirebileceğimiz bir konu. Öncelikle günümüzde çok popüler. Ana sınıfı ve kreş yöneticileri bile kurumlarında robotik kodlamaya yer vermek istiyorlar. Aslında olayın farkında bile değiller.

Çoğu özel okul müfredatlarını ve programlarını kodlama ve bilgisayar bilimleri ekseninde değiştiriyorlar. Okul kulüplerinin neredeyse tamamına yakın kısmı robotik maker vs. isimleri ile değişerek türlü türlü işler yapmaya başladılar.

Peki işin aslı nedir? Çocuklarımız için hangi yaşta başlamalıdır?

Sevgili anne babalar, öğretmenler; siz siz olun ana sınıfı, kreş, ilkokul da çocuğunuza robotik kodlama, yazılım, programlama dili öğretmeye kalkmayın. Hele hele kreş yöneticilerinizi bu konu için zorlamayın. Okuma yazma bilmeyen çocuklarımızın ihtiyacı kodlama yapma becerisi değil, hayata hazırlanma ve hayatta kalma becerilerini kazanma olmalıdır. Problem çözme, yönetme, karar vermeyi oyunsal olarak işlemek bu gruplar için en doğru seçimdir. Söylediklerim yanlış anlaşılmamalı. Programlama dilleri küçük yaşlar için ağırdır. Oyunsal olarak problem çözme davranışları geliştirilmelidir.

Kısacası telefon tablet kullanımını azaltmaya çalışmalısınız. Kısacası çocuklarımız düğme dikmeyi becerebilmeli. Youtube’tan istediği videoyu zaten açabilecektir. Bu ona hayatta kalma becerisi kazandırmaz.

Konuyu da fazla dağıtmadan robotik işlerine dalalım. Dediğim gibi çok popüler bir konu. Arduino ile led lamba yakmayı başaran öğrenci, öğretmenler ve kurumlar olayı hemen robotik yaptık diye reklam yapsa bile, olay aslında o kadar basit değil.

Peki asıl olay nedir?

Asıl olay yazılım geliştirebilmektir. Bende dahil olmak üzere birçok öğretmenim işin elektronik kısmına çok hakim değiliz. Çünkü en son ortaokul yıllarımda basit bir devre kurarak pil yardımı ile lamba yakmayı başarmıştım. Sonrası zaten yoktu. İşte yeni gelen neslin avantajı burada başlamaktadır. Ellerinde imkan ve onlara rehber olabilecek kaliteli mentör ve öğretmenleri var.

Çevremizde gördüğümüz kullandığımız her türlü elektronik cihazı yapılabilir kılmaktır aslında robotik kodlama. Robot yapmak değildir. Yazılım gücünü kullanarak; size ait olmayan arabalarla tüm dünyanın ulaşım piyasasına hakim olabilmektir robotik kodlama. Oteller sahibi olmadan tüm turizm piyasasına hakim olmaktır robotik kodlama.

Kısacası dijitalleşen dünyaya ayak uydurabilmektir robotik kodlama. Matematiği sevmektir robotik kodlama. Çoklu zeka kavramını anlayabilmektir.

En basitinden en karmaşığına kadar tüm projelerinizi hayata geçirebilmektir. Başlamaktır. Başlayabilmektir. Çocuğunuzla aynı dili konuşabilmektir, kısacası.

Evet basit bir led yakmak robotik değildir belki ama başlangıç için önemlidir. Sonrasında kim bilir; güneş enerji pilleriyle depolanan enerjinin kullanımını ve dağıtımını yapan yazılımlar bile geliştirebilirsiniz. Bunu evinizde çokta süper hızlı olmayan bilgisayarlarınızla yapabilirsiniz.

Uzun oldu teşekkürler.

Son olarak ana sınıfı ve kreşler için bilgisayarsız kodlama öneriyorum. csunplugged ile başlayabilirsiniz. İlkokullar için code.org ile basit oyunlar oynayarak algoritmik düşünce geliştirilebilir. Ama bunun yanında mutlaka senaryo yazmak için bolca kitap okuması yapılmalıdır. Dijital senaryolar için toondoo gibi siteler öneririm.

Ortaokul öncesi ve sonrası mutlaka scratch ile kendi oyun senaryonuzu ve animasyonlarınızı geliştirmelisiniz.

Olaya hakim olduğunuzda scratch for arduino ya da mBlock ile yazdğınız oyunlara elektronik ekleyebilirsiniz. İşte robotik kısmı burası.

Tags

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.