GRAVATAR DEDİKLERİ NEDİR Kİ ACABA?

Öncelikle avatar nedir ondan bahsedelim.. Avatar, özellikle forumlarda kullandığımız belki bizi biraz ifade eden, belki de sevdiğimiz küçük resimlerdir. Misal; MSN Messenger’a koyduğumuz resimler de otomatik olarak küçültülüp avatar haline gelmektedir.

Gravatar ise (Globally Recognized Avatar) özellikle bloglar (internet günlüğü denebilir) için düşünülen küresel bir avatar sistemidir. Gravatar’a üye olduğunuz zaman, yorum yazdığınız herhangi bir sitedeki herhangi bir blogda isminiz ve yazınızın yanında Gravatar resminiz görüntülenir.

 

Peki avantajları nelerdir? Öncelikle her siteye üye olup resim yüklemek gibi bir zahmete girmezsiniz ve zaman da kazanmış olursunuz. Yapmanız gereken tek şey www.gravatar.com  adresine girip e-mail adresiniz ve şifrenizi yazarak üye olmanızdır. Mail adresinize gelen aktivasyon linkini tıkladıktan sonra hesabınıza Gravatar üzerinden giriş yapıp sizi tanımlayan avatarınızı yüklüyorsunuz. Gravatar boyutlandırmayı sizin için yapacaktır.

Bir kez avatarınızı Gravatar’a yüklediğiniz zaman artık e-mail adresinizle ilişkili bir avatarınız olmuş demektir! Bloglara yorum yazarken girdiğiniz mail adresiniz Gravatar’a üye olduğunuz mail adresinizle aynı ise yorumunuzun yanında artık avatarınız da görünecektir. ( Tabi yorum yaptığınız blog gravatar desteği sunuyorsa.. )

Her gün 100′lerce yeni blogun yayınlandığını düşünürsek, kendinizi tanımlamak ve resminizi kişiselleştirmek için mutlaka yapılması gereken bir işlem olduğunu düşünüyorum.

Eğer benim sitemde de soru işareti ile tanımlanmak istemiyorsanız 5 dakikanızı ayırarak Gravatara üye olun!

Tags

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.