Blog Yazmaya Başlayalı…

Merhabalar öncelikle.

Uzun süredir bilgisayar başındasınız. Gözleriniz sürekli pikselleri takip etmekten kızarmış, hatta size de kızmış durumdalar. Ama aklınızda acaba nasıl bir ilginç haber bulurum kaygısı. Sayfalar sayfalar üstüne açılıyor, ilginç resimler hemen download ediliyor. Hatta çok beğendimiz haberler vs. varsa hemen facebook ya da twitter da paylaşılıyor. Sizleri takip eden onlarca arkadaşınız var tabiki de.

Belki de aradaki sınırın en önemli faktörü budur. Evet internet aradığımız her şeyi bulabileceğimiz devasa bir kaynak; ancak bulduğumuz her yazıyı, her fotoğrafı, her bilgi, belge ve programı bilgisayarımıza indirmemiz ise bilgi çöplüğünden başka bir şey değil.

Hatırlıyorum eskiden cd çantalarım vardı. Sonraları dvd çıktı biraz rahatladık. Ancak oda kesmedi ve harici sabit disklerim oldu. Disklerim diyorum çünkü birden fazla sayıları. Aklımıza gelen herşey var içerisinde. Artık bir çoğunu kullanmıyorum bile. Ölü byte’lar benim için onlar.

Zaman geçtikçe blog yapısının daha da önem kazandığı ortaya çıkıyor. Tamam blog yazarları günlerinin büyük bir bölümünü internet ve bilgisayar başında geçiyorlar ancak bilgi paylaşımının en başarılı yanları da bu anlarda ortaya çıkıyor. Demek istediğim şey aslında basit. Örnek vererek açıklayalım.

Bir araştırmanız var ve literatürü biraz fazla. Tüm kaynakçayı bilgisayarınıza indirmek ve onlar arasından seçim yapmak ne derece akıl karı?

Aradığınız kaynaklar zaten bloglar üzerindeyken ve sadece bir kaç tıklamayla bunlara ulaşabilme imkanınız varken indirmek ve fazlasıyla trafik meşgul etmenin ne anlamı var? Hemen hemen teknoloji ve web üzerinde çalışan insanların birer web sayfası var. Ve tamamına yakınıda kendi tecrübelerini bu sayfalar üzerinden insanlıkla paylaşmakta.

Tüm bu kapsamı düşündüğümüzde blog yazarlığının ne kadar önemli bir hobi olduğunu unutmayalım. En önemli noktası ise benim gibi asla gazete ve dergilerde yazıları yayınlanmayacak insanlar tecrübe ve deneyimlerini bloglar üzerinden yazabiliyorlar.

Artık bu düşüncelerim öle byte olmaktan çıktı. Net dünyasının kalıcı birer ferdi haline geldi.

 

Gelelim takipçilere. Yorumlarınızla şenlensin sayfalar. Artsın güzel fikirlerimiz hep beraber.

Saygılarla..

Tags

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.